Loading

Rejsy morskie

Niech poniesie Cię fala!

Rejsy morskie to ten rodzaj aktywności fizycznej, który daje Ci możliwość zarówno ćwiczenia swojego ciała, jak i umysłu. Dzięki rejsom możesz nie tylko podnosić swoją sprawność fizyczną, ale też poznawać nieznane miejsca, zwiedzać świat i uczyć się nowych rzeczy.

Każdy wilk morski powie, że w żeglowaniu najlepsze jest to poczucie wolności. Płyniesz tam, gdzie poniosą Cię oczy, na pełnym morzu możesz poczuć wszechogarniający spokój i ciszę. Chcąc doświadczyć tego uczucia trzeba jednak najpierw odpowiednio się przygotować.

Formalności do spełnienia

Chcąc samodzielnie udać się w rejs należy zdobyć patent żeglarski, w zależności od tego czy chcemy żeglować po wodach śródlądowych czy morski mamy do wyboru jeden z trzech patentów.

Żeglarz Jachtowy – uprawnia do prowadzenia jachtów po wodach śródlądowych, jachtów do 12m po wodach wewnętrznych morski, a na pozostałych typach wód 2 mile od brzegu. Wystarczy ukończyć 14 lat i mieć zgodę rodziców, by zdawać ten patent.

Jachtowy sternik morski – uprawnia do poruszania się po wodach śródlądowych bez ograniczeń, a po wodach morskich na jachtach o długości 18 m. Aby podejść do tego egzaminu należy mieć ukończone 18 lat i udokumentowane minimum 200 godzin żeglugi morskiej.

Kapitan jachtowy – pozwala na prowadzenie jachtów morskich bez ograniczeń.

Praktyczna wskazówki

Przygotowując się do rejsów morskich warto udać się nad Balaton. To ogromne węgierskie jezioro charakteryzuje się wiatrami i prądami morskimi właściwymi otwartym akwenom, dlatego stanowi doskonałą zaprawę przed morskimi wojażami.