Loading

Czym podróżujemy

Wybierając się w podróż mamy do dyspozycji wiele różnorodnych form podróżowania, każda z nich ma swoje wady i zalety.

Do wodnych dróg podróżowania należą najczęściej promy statki i jachty. Morskie podróże są w zasadzie jedyną opcją poza samolotem, która pozwala na przebycie oceanów, jest to również najstarsza forma odbywania podróży zamorskich. Trwa co prawda dłużej niż lot, ale pozwala również na podziwianie widoków, których nie zapewnią podróże samolotem. Bardzo interesującym sposobem na spędzenie urlopu może być na przykład podróż dookoła świata, czy po basenie Morza Śródziemnego jachtem czy statkiem pasażerskim, na taką przygodę można liczyć między innymi rezerwując bilety na stronie internetowej –  www.podrozeirejsy.pl/pl/vrg/page/rezerwacja. Podróże promem pozwalają również na przepłynięcie np. z Polski do Skandynawii wraz ze swoim samochodem, co sprawia, że pasażerowie nie muszą martwić się wynajęciem samochodu na miejscu.

Inną formą podróżowania są samoloty, niegdyś była to bardzo droga forma dostania się w punktu A do punktu B, na którą mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Jest to jednak najszybsza forma podróżowania zwłaszcza na dalekich dystansach, choć coraz popularniejsze stają się również podróże krajowe na pokładzie samolotu. Obecnie pojawienie się tanich linii lotniczych sprawiło, że coraz liczniejsza grupa osób sięga właśnie po tę formę podróżowania.

Loty samolotem początkowo wiązały się również z dużym ryzykiem, a na pokładach panował zwyczaj nagradzania brawami pilota, jeśli samolot bezpiecznie wylądował. Dziś awarie tego typu zdarzają się coraz rzadziej, choć niebezpieczeństwo współcześnie związane jest raczej z porwaniami samolotów przez terrorystów niż z awariami technicznymi (choć i one nadal miewają miejsce).

Samochód to kolejna forma, po którą sięga również liczna grupa podróżujących. Każdy kto przebywa niewielkie dystanse w obrębie własnego kraju, czy też jednego kontynentu na pewno zastanawia się nad wybraniem drogi lądowej. Samochody pozwalają na stosunkowo wygodny sposób podróżowania, bowiem w dowolnej chwili można się zatrzymać i odpowiednio wypocząć. Podróż samochodem jest również szybsza niż podróż pociągiem czy autokarem, jednak wymaga posiadania prawa jazdy oraz własnego samochodu, lub ewentualnie wynajmu w wypożyczalni. Jest to też znaczny wysiłek dla kierowcy, dlatego też osoby o małym doświadczeniu za kierownicą ze względów bezpieczeństwa raczej stronią od tej formy przemieszczania się na długich trasach.

Autokary nadal pozostają najczęściej wybieranym środkiem transportu podczas podróży lądowych, zwłaszcza w przypadku wycieczek zorganizowanych. Wiele biur podróży oferuje bowiem wycieczki autokarowe po całej Europie. Jest to jednak męczący sposób podróżowania, a dla wielu osób, zwłaszcza o wysokim wzroście konieczność ugiętych nóg i długiego siedzenia w jednej pozycji jest bardzo niewygodna. Jednak przewozy pasażerskie cieszą się dużą popularnością bowiem powstają liczne linie autokarowe, które w bardzo niskich cenach proponują zagraniczne podróże.

admin